ÜCRETSİZ TESLİM VE İADE

ÜYEMİZ İSENİZ
ÜYE DEĞİLSENİZ

Hızlıca üye olabilir ve size özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

HEMEN ÜYE OL ! VEYA

Altınbaş’dan 600 Yıllık İhtişam  

“Hanedan” Koleksiyonu

 

Altınbaş; 600 yıl boyunca doğu ve batı medeniyetleri arasında köprü olan Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihinin izinde özel bir koleksiyon hazırladı. Tasarımlarında dünya trendlerini Türk motifleri ile birleştirerek özgün bir stil ortaya çıkaran Altınbaş, Osmanlı tarihinin görkemini yansıtan  “Hanedan” koleksiyonunu mücevher tutkunları ile buluşturuyor.

“Hanedan” Koleksiyonu, Osmanlı İmparatorluğu’nun en gözde padişahlarından ve önemli olaylarından esinlenerek tasarlanan en kapsamlı koleksiyonu olup, Altınbaş’ın gelecek nesillere aktarılması için sunduğu bir kültür mirası niteliği taşıyor.

Döneminin önemli padişahları ve dönemi temsil eden önemli sembollerin ilham kaynağı olduğu “Hanedan” koleksiyonu bütünlük ve ahenk gözetilerek üretildi. Farklı tasarımlardan oluşan bu koleksiyonda yer alan tüm yüzüklerin kendine ait birer hikayesi bulunuyor.

Altınbaş’ın usta ellerinde zarafet ve ışıltı ile hayat bulan “Hanedan” koleksiyonu ve koleksiyondaki yüzüklerin her birinin hikayesi, içine ve dışına çizilen resim ve sembollerle anlatılırken, tasarıma yeni bir boyut ve farklılık kazandırıyor.

Tamamı el yapımı olan özel tasarım ürünü ve Osmanlıya ait işlemelerin olduğu Altınbaş’ın “Hanedan” koleksiyonu, kadrosundaki uzman tasarım ekibi tarafından tasarlandı. Sınırlı sayıda üretilen koleksiyon, Altınbaş mağazalarında mücevher severlerin ilgisine sunuluyor. 

Koleksiyonda yer alan Şehzade Mustafa, Fetihin Babası, Fetih 1453, Yavuz Sultan Selim, Kanun Sultan Süleyman, Mimar Sinan, Ulubatlı Hasan ve diğerleri ayrı hikayelere sahip…

Şehzade Mustafa

Osmanlı Hanedanlığının Kanuni Sultan Süleyman’dan sonraki umudu olarak anılan Şehzade Mustafa’yı tasvir eden bu yüzüğün üzerinde Şehzade Mustafa’nın en öne çıkan dört özelliğini tasvir eden dört figür yer alıyor. Kılıç-Kudreti, Kalem-İlimi, Güneş ışığı-Osmanlı’nın umudunu ve Terazi-Adaleti temsil ediyor. Yüzüğün üst kenarında Taşlıcalı Yahya’nın Şehzade Mustafa’ya yazdığı ağıtın tam metni yer alıyor.

Ağıtın altında, yüzüğün bir tarafında Manisa Sarayı’nı temsil eden motifler diğer tarafında ise Topkapı Sarayı kapısının motifleri yer alıyor. Bu motiflerle Şehzade Mustafa’nın “Manisadan yola çıktı Topkapı sarayının kapısandan giremedi” hikayesi ince hatlar ile betimlendi. Yüzüğün iç kısmında ise Şehzade Mustafa’nın idam edilmeden önce Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı mektubun tam metni yer alıyor.

Fetihin Babası

Yüzük, 29 Mayıs 1453 tarihinde Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) başkenti Konstantinopolis’in Fatih Sultan Mehmed önderliğindeki Osmanlı ordusu tarafından alınmasını şiirsel bir tasarım dili ile anlatıyor. İstanbul’un fethini temsil eden yüzüğün üzerinde, çağın akışının değiştiği tarih 145 Arapça yazıldı. Yüzüğün 4 yüzünde Fatih Sultan Mehmed’e yakıştırılan “Fethin Babası” hat yazısı olarak yazıyor. Yüzüğün içinde Fatih Sultan Mehmed’in Tuğrası yer almaktadır.

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim’in hükümranlığı boyunca yaptığı muhteşem hadiselerden olan Halifeliğin Osmanlı hükümdarlığına geçmesini tasvir eden yüzüğün üzerinde Kutsal emanetlerden biri olan Kabe’nin anahtarı bulunmaktadır. Yüzüğün kolunda Yavuz Sultan Selim’in kaftanında olan motiflerden Kündekari motifi bulunmaktadır. Yüzüğün altında Yavuz Sultan Selim’in tuğrası yer almaktadır.

Kanun Sultan Süleyman

Kanun Sultan Süleyman’ı tasvir eden yüzüğün yüzeyinde tuğrası yer alıyor. Tuğranın altında Hürrem Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı şiir bulunuyor. Yüzüğün kolunda ise Kanuni Sultan Süleyman’ın sözü olan “Kılıcın yapamadığını adalet yapar” yazılı. Yüzük kolu, Kanuni Sultan Süleyman’ın tahtından esinlenilerek yapıldı. Yüzüğün iç kapağının tamamı zenginliği ve bolluğu temsil eden yarı değerli taşlarla kaplandı.

Mimar Sinan

Osmanlı’nın baş mimarı ve inşaat mühendisi Mimar Sinan’dan esinlenilerek tasarlandı. Osmanlı ve dünya tarihinin sayılı mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ı tasvir eden yüzüğün üst kısmı Mimar Sinan’ın kavuğunu temsil ediyor. Yüzüğün iç kısmına Mimar Sinan’ın en ünlü eserlerinden biri olan Süleymaniye camii gravür olarak işlendi.

Ulubatlı Hasan

İstanbul’un fethi sırasında Doğu Roma (Bizans) surlarına ilk sancağı diken Osmanlı askeri... Ulubatlı Hasan’ın İstanbul’un fethi sırasında yaptığı kahramanlığı tasvir eden yüzükte Ulubatlı’nın vurulduğu 27 oku temsilen, ok figürü bulunuyor. Yüzüğün üzerinde kullanılan Yakut Ulubatlı’nın zafer uğruna akıttığı kanı temsil ediyor.

 

Basın Bültenleri