ÜCRETSİZ TESLİM VE İADE

ÜYEMİZ İSENİZ
ÜYE DEĞİLSENİZ

Hızlıca üye olabilir ve size özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

HEMEN ÜYE OL ! VEYA
Facebook SignIn
Google SignIn

Pırlantalar en sert maden olsalar da, her zaman en güzel şekilde görünmelerini sağlamak, değer kaybı veya zarardan koruyabilmek için pırlantalara özel bakım yapılması gerekmektedir. Doğada, bir elmasın kristalleşmesi için milyonlarca yıllık ısı ve basınç gerekir. Bu durum mücevherlerinizin mümkün olan en iyi şekilde bakımının yapılmasını ve en parlak şekilde korunmasını gerektirir.
 
Amonyak Banyosu:
 
Bir birim amonyak ve altı birim ılık sudan oluşan bir solüsyon hazırlayınız. Fırçalayınız.
 
Deterjan Banyosu: 
 
Herhangi bir yumuşak ev tipi sıvı deterjan kullanarak bir küçük kaba ılık köpük hazırlayınız. Klor ihtiva eden herhangi bir temizleyici madde kullanmadığınızdan emin olunuz. Sabun köpüğü oluşturuncaya kadar fırçalayınız. Mücevherinizi,bir süzgeç üzerine koyarak ılık su ile durulayınız.
 
Soğuk Su Banyosu:
 
Bir birim çok yumuşak bulaşık deterjanı ve dört birim soğuk sudan oluşan bir solüsyon hazırlayınız. Yarım saat mücevheri bu solüsyonda bekletiniz. Daha sonra çıkarıp fırçalayınız. Parçaları yeniden solüsyondan geçiriniz. Yukarıda belirtilen solüsyonlardan herhangi birini hazırlayınız. Yumuşak ve metalik olmayan bir fırça ile mücevherinizin yuva, tırnaklar ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak dokunuşlarla temizleyiniz. Kağıt havlu ile kurulayınız.
 
Yukarıdaki temizlik yöntemleri dışında düzenli profesyonel temizlik önerilir. Özellikle eğer her gün takılıyorlarsa parlaklığını azaltan kir, makyaj ya da benzeri maddeler üzerlerinde kolayca birikebilir. Altınbaş başta olmak üzere birçok kuyumcu profesyonel temizlik sağlamaktadır. Eğer pırlantanızın ciddi bir çatlağı ya da inklüzyonu varsa yüksek frekanslı temiz leyiciler kullanmaktan kaçının. Bu temizleyicilerin titreşimleri bu tarz inklüzyonları genişletebilir.
 
Koruma:
 
Bir pırlantayı ne çizebilir? Başka bir pırlanta. Bu tarz çizilmeleri önlemek için mücevher kutunuzdaki pırlanta mücevherleri ayırın. Pırlantalar özellikle inci gibi yumuşak diğer değerli taş ya da mücevherleri de çizebilirler. Mücevherlerinizi kağıt mendile sararak küçük bir plastik torbada ya da kese içinde saklayınız. İnci, zümrüt gibi değerli taşların canlılığını kaybetmemesi için hava alması ve ten teması gerektiğinden uzun süreli kapalı bırakmayınız. Pırlantalar her ne kadar sert olsalar da özellikle ince uç kısımlarda kırılgan olabilirler. Kaba işlerle uğraşırken mücevherinizi kullanmayınız ya da takmayınız. Mücevherlerinizi güçlü klorlu çamaşır suyu ile temas etmesine izin vermeyiniz. Bu, mücevherinize zarar vermez ama metal renginin matlaşmasına ya da bozulmasına neden olur.
 
Bir pırlantayı kırmaktan daha üzücüsü onu kaybetmektir. Temizlik yaptıracağınız zaman kuyumcunuzdan mücevherinizin montörünü kontrol etmesini isteyiniz ve taşınızın güvende olduğundan emin olunuz. Eğer sabit görünmüyorsa hemen tamire veriniz.
 
Ayrıca pırlantaları kolayca bükülebilen 24 ayar altın gibi yumuşak metallere monte ettirmekten sakınınız.